Co robić gdy wpis w księdze wieczystej jest niezgodny z prawdą? Takie pytanie dość często przewija się w mojej Kancelarii.

Wszystko oczywiście zależy od stanu faktycznego z jakim Klient do Kancelarii przychodzi. Niemniej jednak wyróżnić należy dwie drogi, które mogą doprowadzić do zamierzonego efektu. Pierwsza jest prostsza i polega na złożeniu do sądu wieczystoksięgowego odpowiedniego wniosku o wpis do księgi wieczystej i załączenie do niego odpowiednich dokumentów w odpowiedniej formie. Jest to zwykłe postępowanie wieczystoksięgowe, które powinno doprowadzić do zmiany wpisu.

Jednak są sytuacje, np. gdy występuje spór o prawo pomiędzy potencjalnymi właścicielami, kiedy dokonanie wpisu w księdze wieczystej może odbyć się dopiero po wytoczeniu i wygraniu osobnego powództwa przed sądem cywilnym. Dopiero na podstawie takiego orzeczenia z postanowieniem o jego prawomocności będzie można złożyć wniosek o wpis w księdze wieczystej. Co równie istotne już przy wytoczeniu powództwa będzie można złożyć wniosek o jego zabezpieczenie poprzez dokonanie wpisu ostrzeżenia w księdze wieczystej, co zapewne skutecznie zniechęci potencjalnych kupujących. W przypadku braku takiego zabezpieczenia w postaci wpisu ostrzeżenia, można go dokonać na podstawie wyroku kończącego postępowanie w sprawie.

Niestety wytoczenie powództwa o uzgodnienie jest nieraz kosztowne. Przy pozwie należy, bowiem uiścić opłatę w kwocie 5% od wartości przedmiotu sporu, co przy sprawach nieruchomościowych nieraz jest dużym wydatkiem.

Pamiętajmy też, że zgodnie z art. 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym. Stąd nabywca nieruchomości w przypadku braku ujawnienia prawa lub ostrzeżenia chroniony jest rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.


Deprecated: Korzystanie z Motyw nieposiadający comments.php uznawane jest za przestarzałe od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon comments.php. in /www/www_azflegal/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: commenter in /www/www_azflegal/wp-content/themes/azflegal/functions.php on line 58

Notice: Undefined variable: aria_req in /www/www_azflegal/wp-content/themes/azflegal/functions.php on line 58

Notice: Undefined variable: req in /www/www_azflegal/wp-content/themes/azflegal/functions.php on line 59

Notice: Undefined variable: commenter in /www/www_azflegal/wp-content/themes/azflegal/functions.php on line 61

Notice: Undefined variable: aria_req in /www/www_azflegal/wp-content/themes/azflegal/functions.php on line 62

Notice: Undefined variable: req in /www/www_azflegal/wp-content/themes/azflegal/functions.php on line 63

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *